9. Bozcaada Yeşil Buluşma 

Silivri Değişim Gazetesinden Lütfü Ertürk’ün kalemiyle…

Yeşil Hareket 9. kez Bozcaada’da buluştu. Silivri Çevre Derneği’nin de davet edildiği Yeşil buluşma 27.08.2009 ve 30.08.2009 tarihleri arasında gerçekleşti.        Türkiye’nin Çevre sorunlarını tartışmak için bir araya gelen dernekler; 4 gün boyunca tüketilen doğa, Çevre ve İnsan, Çevre ve Kapitalizm konularında görüş bildirdiler.

Konuşmacılar: Ender EREN, Erhan İÇÖZ, Kadir DADAN, Aslan Başer KAFAOĞLU, Ali KORSAN, Oğuzhan KAYSERİLİOĞLU, Alime BİTAP ve Akın BARAN  

Amaç: Emeğin Demokratik ve ekolojik dönüşümü ile kendine yeter, özgür ve ortak bir yaşamı var etmek. Dünyada, kapitalizmin Emeğin sömürüsünden sonra tükettiği ve yok ettiği doğa varlıkların korunmasıdır. Gittikçe daha görünür ve korkulur hale gelen ekolojik krizin yanı sıra Dünya çapında üretim, dağıtım ve tüketim süreçlerini kontrolüne alan kapitalizmin kendi açmazları sonunda girdiği krizde insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

Hedef: Kırsal ve kentsel alandan Bireylerin katılımıyla, Türkiye coğrafyasında toplumsal mücadelelerin var olduğu bölgeleri önceleyerek desteklemek.

Bu bağlamda; Kapitalizmin Emek sömürüsünün yanı sıra ekolojik sömürüsüne de dur demek için, Yeşil ve Sol Hareketin mücadelesi anlatıldı.

Silivri’nin Çevre Sorunlarının da ele alındığı forumda; Silivri Çevre Derneğinin, Doğa Derneklerine  (Yoğurt Festivalinde Genetiği Değiştirilmiş organizmalar istemiyoruz imza kampanyası)  yapmış olduğu destekler ve Silivri Cezaevi atıkları ile giriştiği mücadeleler ilgi ve takdirle karşılandı. Derneğimiz adına konuşma yapan Ali Korsan, Silivri’nin Çevre sorunları ile yapılan mücadelenin kısıtlı imkânlarla yapıldığını, gönüllü vatandaşların destekleri ile sürdürüldüğüne dikkat çekerek konuşmasını tamamlamıştır.  Bunun üzerine foruma katılan, Yeşil Hareket, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Biga Çevre Derneği, Ocaklar Çevre Derneği, Direnİstanbul derneği,  Ali KORSAN’a  mücadelelerinde destek sözü vermişlerdir

Bozcaada ile görüşlerimi belirteyim bu arada; yedi yıl aradan sonra gördüklerim beni hayal kırıklığına uğrattı. Ada bitiyor, Bitki örtüsü yok oluyor, üzüm bağları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Turizm can çekişiyor. Canım koylarda turizm adı altında betonlaşma sürüyor. Üç beş gönüllü ada’nın çığlığa cevap vermek için didiniyorlar. Bunlardan biri de Mimar, Akın BARAN; ada ile güzel çalışmalar yapmış.